Търсите подови настилки за вашия дом, вила или офис? Тук е много важно правилно да се вземат предвид всички свойства на материалите и характеристиките на тяхната работа. Предлагаме да разгледаме популярните видове подови настилки за апартаменти, къщи или търговски помещения. И също така да разберете всички предимства и недостатъци на тези материали и техния оптимален обхват.
1. Защо изборът на подходяща подова настилка е толкова важен?
Изборът на материал за полагане на пода е от голямо значение, тъй като ще окаже значително влияние върху цялостния интериорен дизайн. Освен това подът е подложен на постоянни натоварвания по време на работа, така че на повърхността му се налагат определени изисквания по отношение на здравина, устойчивост на износване и устойчивост на замърсяване. Всичко това прави избора на подови настилки доста трудна задача, в която трябва да се вземат предвид много компоненти.
Днешният пазар предлага богат избор от подови покрития, които се различават по дизайн, технология на монтаж, издръжливост и други характеристики. Ще се опитаме да разберем какво да вземем предвид при избора на такива материали и за кои помещения определени покрития са по-подходящи.
2. Какво да търсите при избора на подова настилка?
Помещенията могат да се характеризират с доста различни условия, като се започне от микроклимата и се стигне до проходимостта. Всичко това трябва да се вземе предвид при избора на подово покритие.
Има няколко основни фактора, които трябва да имате предвид при закупуване на подови настилки:
- външен вид . Подовата настилка трябва да е в хармония с цялостния интериорен дизайн. Освен това често подът задава тона на целия дизайн;
- устойчивост на износване . Ако материалът не е достатъчно устойчив на абразия, той бързо ще загуби своите потребителски характеристики. Тук трябва да се съсредоточите върху проходимостта на стаята;
- устойчивост на влага . Не всяко подово покритие е подходящо за помещения с висока влажност. Ако планирате ремонт на баня или довършване на баня , това трябва да се вземе предвид;
- лекота на монтаж . Този фактор е от особено значение за тези, които планират да направят пода сами, без личен опит в строителната индустрия. Всички останали обаче трябва да го помнят. В крайна сметка, колкото по-трудно е инсталирането на покритието, толкова по-скъпо е;
- безопасност . Тук са важни няколко компонента – екологичността на материала, неговата пожарна безопасност и риск от нараняване. Последното се отнася до риска от нараняване върху дадена повърхност. Например, ако може да стане много хлъзгаво, когато върху него попадне вода;
- издръжливост . Срокът на експлоатация на различните видове подови настилки може да варира значително, въпреки че някои от тях могат да бъдат възстановени;
- лекота на грижи . Този критерий ще бъде особено важен при избора на материал за стая, където се очаква често почистване. Например за коридора;
- възможността за внедряване на „подово отопление“ . Ако искате да имате подобна опция в апартамент, имате нужда от подходящия материал. Не всяко покритие може да издържи на нагряване и повишени температури;
- стойност за парите . Ако бюджетът е ограничен и искате да закупите най-висококачествения материал, тогава този фактор ще стане един от ключовите.
При обзавеждане на жилищно пространство можете да разнообразите интериорния дизайн, като изберете собствена настилка за всяка стая или дори комбинирате различни материали в една стая. И можете да отидете по друг начин и да направите пода навсякъде в същия стил, от същия материал. В последния случай, когато избирате покритие, трябва да се съсредоточите върху стая с най-трудни условия на работа (например кухня).
3. Видове подови настилки за апартаменти, вили, офиси, магазини
За подреждането на пода вече са разработени голям брой материали и технологии. Помислете за най-известните и популярни подови покрития, техните свойства, предимства и недостатъци.
солидно дърво
Подовата дъска е класическо подово покритие, което се използва под една или друга форма от векове. Това е еднослоен материал от масивно дърво – универсален и „жив“ материал. В скъп вариант – от ценна дървесина.
Професионалисти:
- естественост, екологичност;
- добра топлоизолация;
- универсален естествен дизайн, който се комбинира с почти всеки интериор;
- комфортни тактилни усещания;
- дълъг експлоатационен живот с правилна грижа (до 25-30 години или повече).
минуси:
- уязвимост към влага и замърсяване;
- трудност в грижата – подът трябва да бъде импрегниран с различни средства от влага, мухъл, насекоми и др .;
- запалимост на материала;
- доста висока цена, особено при използване на ценно дърво.
Дървото е красив и топъл естествен материал, който ви позволява да създадете истински домашен уют. Чудесен вариант за апартамент или вила.
Паркет
Стилно и ефектно покритие, което принадлежи към елитните подови материали, както се вижда от скъпия тържествен вид на пода и неговата цена. Материалът е двуслоен – долният слой на основата е от дебел шперплат, а горният декоративен слой е от естествено дърво, включително ценни породи. Паркетните плочи се предлагат в различни геометрични форми, което ви позволява да създавате шарки на пода от елементи с различни текстури и нюанси, което придава на пода още по-изискан дизайн.
Професионалисти:
- аристократичен и благороден външен вид;
- удобен топъл под;
- много дълъг експлоатационен живот – до 40-50 години или повече с правилна грижа и навременен ремонт.
минуси:
- комплексна поддръжка на покритието – необходимостта от редовно третиране със защитни средства (восък, масло), периодични ремонти;
- доста сложна инсталация, след което покритието трябва да бъде шлайфано и лакирано;
- чувствителност към промени във влажността и температурата;
- уязвимост към механични повреди (драскотини, следи от мебели).
Също така сред недостатъците на паркета може да се нарече висока цена – това е един от най-скъпите подови материали. Използва се в скъпи домашни и премиум офис интериори.
корк
Корковата настилка е друга възможност за ценителите на естествените материали. Покритието е направено от коркови стърготини, които са залепени под налягане със собствена смола.
Професионалисти:
- красива естествена текстура;
- отлични характеристики на топло и звукоизолация;
- винаги удобна температура на пода за тялото и много приятни тактилни усещания;
- Леко омекотяване при ходене
- устойчивост на висока влажност;
- проста грижа.
минуси:
- ниска устойчивост на износване, така че материалът не е подходящ за помещения с голям трафик;
- ниска механична якост – върху покритието могат да останат следи от мебели, женски токчета, нокти на домашни любимци;
- доста висока цена.
Корковите подови настилки се доставят на рула или плочи, експлоатационният живот на материала е 7-15 години. Това е идеално покритие за някои стаи в апартамент или вила, където домашният комфорт е особено важен.
Ламиниран паркет
Това е изкуствена алтернатива на паркета, която е много по-достъпна. Материалът се изработва под формата на паркетни матрици, дъски или плочи и се състои от няколко слоя. Основата е MDF плоскост, оборудвана със специален субстрат и покрита отгоре с декоративен и защитен слой. Материалният дизайн може да имитира не само естествено дърво, но и камък, гранит, кожа, плат и други текстури.
Професионалисти:
- огромен избор от дизайнерски опции, което ви позволява да изберете покритие за всеки интериор;
- сравнително проста инсталация с добре подготвена основа;
- може да има добра устойчивост на износване, в зависимост от класа;
- дълъг експлоатационен живот при правилен монтаж и експлоатация;
- отлично съотношение цена/качество.
минуси:
- висока чувствителност към влага, с изключение на вариациите върху PVC субстрат;
- възможността за подуване на покритието с грешки при полагане;
- лоша звукоизолация;
- има ограничения за непрекъснато (без прагово) инсталиране;
- наличието на фенол и формалдехид в състава на смолите, така че екологичността на покритието е по-лоша от тази на естествените материали.
Ламинираният паркет е универсален: подходящ е за полагане в битови помещения, при ремонт на апартаменти, офиси или магазини. Основното нещо е да изберете покритие с подходящ клас на устойчивост на износване, да следвате технологията за монтаж на материала и правилно да се грижите за него.
Балатум
Това е основният конкурент на ламината в сегмента на бюджетните подови настилки. Първоначално този валцуван материал е напълно естествен и представлява плат от юта, импрегниран с дървесни пълнители и смоли. В момента най-популярният евтин синтетичен линолеум на базата на PVC. Може да бъде еднослоен или многослоен, оборудван с топло- и звукоизолиращ субстрат.
Професионалисти:
- огромна гама от дизайнерски опции (рисунки, модели, текстури и др.), включително имитация на естествени материали;
- добра шумо- и топлоизолация;
- лесен монтаж;
- устойчивост на влага, което позволява да се използва във всякакви помещения;
- удобство и лекота на грижа;
- демократична цена;
- дълъг експлоатационен живот.
Минуси :
- чувствителност към ниски температури;
- неудобен транспорт;
- възможността за свиване при продължителна употреба, поради което шевовете понякога се разминават;
- висока пластичност – на повърхността могат да останат следи от мебелни крака;
- поради синтетиката в състава, той е по-нисък в екологичността на естествените покрития.
Материалът може да бъде три вида – битови, полукомерсиални и търговски, в зависимост от степента на устойчивост на износване. С правилния подбор покритието може успешно да се използва не само в битови помещения, но и в магазини или офиси.Керамични плочки
Като издръжлив материал, устойчив на износване, плочката се използва активно като подово покритие. Не се страхува от влага и вода, така че често се използва за тоалетни или бани, ремонт на кухня и входни групи.
Професионалисти:
- широка гама от дизайнерски решения;
- здравина и устойчивост на износване;
- устойчивост на влага и хигиена;
- устойчивост на температурни крайности и висока топлопроводимост, благодарение на които е добре да се използват плочки при ремонт на балкон или лоджия , както и в системи за „подово отопление“;
- дълъг експлоатационен живот;
- ценова наличност.
минуси:
- „студен“ материал, върху който е изключително неудобно да ходите боси;
- уязвимост към ударни натоварвания (може да се спука);
- Покритието е много хлъзгаво, когато е мокро.
Порцеланови каменинови изделия
Покритието от порцеланов камък е по-издръжлив аналог на плочките, характеризиращ се с увеличен размер и дебелина на плочките. Друга разлика е, че порцелановите каменинови изделия се оцветяват в цялата дълбочина, а не само отгоре, като плочка. Материалът има отлични параметри на устойчивост на замръзване и устойчивост на износване, поради което е отличен за неотопляеми помещения, офиси и магазини с голям трафик. Също така, покритието се използва успешно в апартаменти и вили. Плюсовете и минусите са почти същите като при плочките. Изключение – порцелановите каменинови изделия са много устойчиви на всякакви повреди, лесно издържат на ударни натоварвания.
Кварцов винил
Кварц виниловото покритие е направено на базата на смес от PVC и кварцов пясък. Извършва се под формата на плочки, декоративен дизайн наподобява ламинат.
Професионалисти:
- много вариации на дизайна;
- висока якост, устойчивост на абразия и повреди;
- устойчивост на влага и замърсяване;
- добра топло и звукоизолация;
- екологичност, хипоалергенност;
- дълъг експлоатационен живот.
минуси:
- внимателна подготовка на основата;
- доста висока цена.
Кварцовият винил е универсален и подходящ за почти всяка стая.
саморазливен под
Покритието се извършва с помощта на саморазливни полимерни съединения. След изливането на състава и втвърдяването му се образува гладка лъскава повърхност.
Професионалисти:
- красив дизайн с вариации в цветови нюанси, имитация на изображения;
- устойчивост на влага и пълна херметичност, с изключение на наводняване на съседи;
- устойчивост на абразия и повреди;
- лесна поддръжка и дълъг експлоатационен живот.
минуси:
- отнемащ време процес на подготовка и монтаж;
- висока цена на работа и самото покритие.
килим
Това е валцувано синтетично покритие, което по своята структура прилича на килим. Достатъчно удобна за боси крака подова материя с добра топло и звукоизолация. Неговите свойства и характеристики до голяма степен зависят от основата (вълна, юта, полиестер, найлон и др.). Предимствата и недостатъците са абсолютно същите като при конвенционалните килими.
Последна актуализация е направена на 21.12.2022 от Мартин