Další „nigerijský dopis“ (?) aneb reklama zdarma na zpravy8.cz (doplněno)

Kamarád, se mi ozval s tím, že mu přišla zajímavá nabídka týkající se propagace jeho firmy, která by byla zdarma v rámci jakéhosi průzkumu či co. Říkám, inu pošli mi to, podívám se na to.

Email byl v tomto duchu (vymazal jsem emaily, odkazy na stránky, ty byly přes přesměrovávací službu – to je také samo o sobě zvláštní):

Od: „Marcel Tóth“ <…@minuteme.net>
Komu: @
Odesláno: 16.1.2013 …
Předmět: Žádost

Dobrý den,
rád bych Vám nabídl bezplatnou účast v našem výzkumu on-line reklamního trhu.
Do portfolia zapojených subjektů bychom potřebovali společnost podobnou té Vaší.

Jednalo by se o to, že bychom Vám zdarma poskytli inzertní prostor na 14 dní na webu jednoho z partnerů výzkumu a vy byste po ukončení kampaně provedl krátké vyhodnocení a zhodnotil efekt kampaně pro Váš business.

Data budou anonymně zpracována a následně prezentována na konferenci Czech Media Forum 2013.

Veškeré potřebné informace a přihlášku najdete zde: http://www.presmeruj.cz/action/

Za účast v kampni Vám nebude náležet odměna, získáte ale inzertní prostor v hodnotě cca 35.000Kč k libovolné inzerci.

Budu velice rád, pokud se dohodneme na spolupráci.

Přeji Vám pěkný zbytek dne.


Marcel Tóth
Media Institut
Minute Me Group, LTD
http://www.presmeruj.cz/action/go.php?i
vyzkum@minuteme.net

Inu proč ne, na první pohled to není nic, co by mělo zavánět něčím divným. Říkám si, když tě to k ničemu nezavazuje, zeptej se na více informací. A tak se stalo. Obratem se mu ozval jistý Marcel Tóth s podrobnějším infem:

Dobrý den,

děkujeme za Váš zájem o účast ve výzkumu účinnosti online reklamy.
Věnujte, prosím, tomuto e-mailu velkou pozornost, neboť je v něm shrnuto vše podstatné o Vaší 14 denní reklamní kampani.

Celá 14-ti denní propagace je pro Vás zdarma. Po ukončení kampaně Vám zašleme dotazník k vyplnění. Sledujte proto, prosím, podrobně průběh celé kampaně.

Vybrali jsme pro Vás následující banner:

Banner square na serveru http://zpravy8.cz
Počet impresí (zobrazení) / den: min. 30.000x
Celkový počet impresí (zobrazení): 420.000x
Ceníková cena banneru na 14 dní: 55.000Kč
Cena pro Vás v rámci průzkumu: ZDARMA

Technická specifikace k banneru je v příloze.

Banner bychom rádi nasadili od pondělí 21.1.2013 do neděle 3.2.2013.
Banner, který budeme nasazovat musíme mít k dispozici nejpozději v pátek 18.1.2013 do 15.00 hod.

Máte na výběr ze dvou variant výroby banneru:
1) Banner si vytvoříte sami dle kritérií, které v případě Vašeho zájmu neprodleně zašleme. Po schválení banneru bude potvrzeno jeho zobrazování na webu. Pokud si banner budete vyrábět sami, musí splňovat podmínky a kódování v příloze. Banner musíme mít do uzávěrky, aby se stihl schválit a nasadit. V opačném případě bychom banner museli vyrobit my.

2) Banner Vám vyrobí náš grafik / programátor dle Vašich požadavků. Hotový banner Vám zašleme ke schválení a po Vašem potvrzení jej umístíme na web. Výrobu banneru máme zpoplatněnou jednorázovým poplatkem ve výši 1000Kč.

Prosím Vás o zprávu, jakou variantu vytvoření banneru jste zvolili, abychom se domluvili na dalším postupu.

Ještě jednou děkuji za Váš zájem a těším se na Vaši odpověď.

S pozdravem
Marcel Tóth
Media Institut
Minute Me Group, LTD
http://www.presmeruj.cz/action/go.php?id_url
…@minuteme.net

Á, tady už začíná něco konkrétnějšího, ovšem pro člověka trochu se orientujícího na internetu divného. Server zpravy8.cz na kterém mu slibují minimálně „30.000“ impresí denně vlastně neznám. Mrknu na něj, pro běžného uživatele může vše vypadat normálně, samozřejmě někoho s citem pro typografii zaujme možná podoba bannerů:

LOL

Nedá mi to, volím klasicky nejjednodušší cestu, podívám se na whois (databáze, ve které lze nalézt některé informace o vlastníkovi domény), ten říká:

registered:   30.12.2012 13:22:04
name:         Dirty Laundry
address:      island of dirty laundry
address:      BARBADOS
address:      1398A-D
address:      BB

Zvláštní majitel, jako by chtěl někdo něco skrýt. Tak se na to podívejme trochu podrobněji. Z výpisu zároveň vyčteme, že doména byla registrována necelých 20 dní, před tím, než poslali nabídku na reklamu na tomto serveru. To podle mne znamená, že v podstatě (mimo varianty zvané zázrak) není možné, aby mohl mít server takovou návštěvnost (bez jakékoli reklamy v rámci masmédií) která by generovala minimálně „30.000“ impresí denně. Další domény které by s tím měly mít něco společného, fungují také krátkou dobu a jsou psány na podobně divně znějící majitele. Firma sídlí v Londýně (také v domě který nabízí virtuální adresy), na Barbadosu a v Pražském centru nabízejícím virtuální kanceláře…

Czech Media Forum je akce, která zatím nikdy neproběhla a na internetu se ani nedaří najít bližší věrohodné info o tom, kdy nebo kde by měla proběhnout.

Sečteno, podtrženo, dál jsem se tím nechtěl zabývat, protože mi to jaksi smrdí (třeba někdo zjistí víc). Kamarád se jim ozval s těmito s těmito poznatky zpět, odpověď však už nepřišla. Samozřejmě jsem mu doporučil na nabídku nereflektovat. Snad jsem udělal dobře a on nepřišel o nějaké peníze. Každopádně mám ohlasy od lidí, kterým tato nabídka taktéž přišla, ale dozvěděli se o těchto „zvláštních“ souvislostech a raději z toho vycouvali. Máte někdo pozitivní zkušenost? Sem s ní. Ostatní si dejte pozor na to, čemu věnujete svou pozornost. Nedávno se mi ozvalo dost klientů s tím, že jim jistá Eva Dvořáková píše o tom, že jim blbne web.

Pro úplnost ještě konkrétní specifikaci banneru.

—————-

4.2. 2013 – doplněno

Dle ohlasů z fóra Lupa.cz se bannery zobrazují, ale na zvláštních adresách typu www.zpravy8.cz/126.html. Dle tamějších respondentů se nabídka rozšířila o možnost připlatit si za další zobrazení banneru. Zvláštní je, že na úvodní adrese, se vždy zobrazí ten samý banner s levnějším plynem a elektřinou. Ani jednou se mi nepodařilo zobrazit žádný jiný banner (například pro případ, že by se opravdu zobrazoval na první straně).

2.5. 2013 – doplněno 2

Na lupě se dokonce ve vlákně vyjadřuje údajný Marcel Tóth.

16 komentářů u „Další „nigerijský dopis“ (?) aneb reklama zdarma na zpravy8.cz (doplněno)“

 1. Já dnes na akci CMF 2013 byla. A upřímně, byla jsem nadčena.

  1. A nešlo by mimo toho „nadčení“ říct více? Jak dopadl průzkum, v čem to bylo skvělé atd.?

  2. Vážená paní Martino, kterápak jste vy? Tóth nebo Balážová nebo Jelínková? .-)

 2. Mě oslovili stejným způsobem. Rozhodl jsem se, že ano. Na přemýšlení nebyl čas. Můj programátor byl na horách a nebylo než zadat výrobu reklamy zadavateli. Do druhého dne to nešlo stihnout. Ale myslel jsem si, že reklama s náštěvností stránek 70tis. na den za to stojí. Začalo to tím, že nestíhají a výroba reklama trvala více než týden, do nasazení reklamy to bylo 14dní. Výsledek je, že nyní za 1týden kampaně mám 7prokliků na moje stránky. Reklama je v článku, který lze jen stěží najít a po 6ti dnech je vlastně v historii (myslím, že prakticky s nulovou návštěvností). Od minuteme to beru jako podvod a cítím se být okraden. Jestli je toto reklama která běžně stojí 35tisíc…O Víkendu si udělám čas a napíšu stížnost ČOI.

  1. ČOI, Martine, se obávám, že v tomto případě vám moc nepomůže, protože se nejedná o spotřebitelský vztah, ale o vztah mezi dvěma podnikajícími subjekty.
   Vypadá to navíc dle diskuze, že se zřejmě vaše reklama zpozdila z důvodu rychlé výroby stránek na české doméně ;-)
   Jinak buďte lidičky více obezřetní, protože takové „společnosti“ jsou během pár týdnů schopny mít více názvů i více lákavých nabídek.
   Btw. jak jsem slíbil, tak proklik je vrácen na stránkách pravdazvitezi, kde jsem takto přispěl i do příštího ročníku konference ( více v Novinkách ).

  2. Policie už to řeší, mě konkrétně napsali z hospodářské kriminálky Pha 9.

 3. Dobrý den,

  tak já jsem naletěla:( Zaplatila jsem 3400 za jakousi kampaň – je pravda, že propagační článek opravdu někde visí (otázky jsem dostala emailem a dopisovala jsem odpověď) a banner mi také udělali. Nicméně v ceně byl tablet v ceně cca 2500 tak jsem si říkala, že když nic, tak alespoň ten tablet mi zůstane. Tablet do dnešního dne nedorazil (je to asi 2 měsíce) a paní Balážová i Jelínková mají odpojené telefony. Když jsem se pídila po tabletu bylo mi řečeno, že pan Sýkora si je rozesílá sám, což netuším kdo je.
  Na úvodní schůzku dorazili 3 zástupci společnosti a nevypadalo to zas tak nevěrohodně, bohužel se ukázalo, že to byl asi od začátku podvod. Vzhledem k tomu, že s tím už asi nic nenadělám, dám si příště větší pozor.

 4. Dobrý den, u mě stejný postup. Ale že agentury volají na poslední chvíli, to mě nepřekvapilo. Jednání až do konference v pořádku. Ale výsledek žádný.
  Reklama žádná neproběhla, konference strašidelná, tablet nikde. Peníze 3400,- v čoudu. Telefony vypnutý, na adrese nikdo, maily bez reakcí. Zvažuji též právní kroky. Na lupa.cz to vypadá, že se možná podá hromadná žaloba.

  1. Dobrý den, pokud by se podávala hromadná žaloba, rád se připojím. Zaplatil jsem 5.000 Kč.

 5. Dobrý den,
  mám podobnou zkušenost jako paní Marcela. Byla jsem na konci roku 2012 oslovena pro článek a „výhodný banner“, vše samozřejmě z jejich strany spěchalo. Po zaslání všech podkladů, také formou odpovědí na otázky, včetně zaslaných fotografií a uhrazení částky mne již nikdo dle domluvy nekontaktoval. Článek ani banner se nerealizoval a do dnešního dne nikdo nereaguje na maily. Stálo mne to „jen“ 800,-,dále čas strávený nad přípravou podkladů pro článek , ale jde o princip. Nicméně nabídek na služby bylo několik, včetně reklamního balíčku za 58.000 v hodnotě 70.000,-!apod…Až nyní se mi podařilo najít bližší info a další negativní zkušenosti s tímto portálem….

 6. Na lamparnasos cz mám zdokumentovaný průběh internetového podvodu
  MEDIA INSTITUT. Zaplatila jsem reklamu za nadaci Light – House na záchranu kult. památek 3400.- Kč. Podvodníci počítali s tím, že uvedená suma by byla jenom přestupkem a že kvůli ní se nebude nikdo obtěžovat na policii s trestním. oznámením.
  Proto prosím o zvážení na podání společ. žaloby. Nabízím k tomu web. stránku
  www. lamparnasos .cz NEKALÉ PRAKTIKY- PODVODY nebo
  email. adresu mgmrc@centrum.cz.
  Potom se policie musí tím zabývat, když to podám sama, zamítnou to jako přestupek
  Zjistila jsem, že připravili nový podvod pod jinými jmény a společnosti, ale si ponechali
  původní email. Protože jsem musela odcestovat, nezkopírovala jsem si to a teď to nemohu najít. Zřejmě někdo jiný to také objevil, a proto to stáhli z oběhu.
  Neměli bychom jim to odpustit, proto jsem založila webové stránky.
  Prý co inzerát, to podvod.
  Děkuji předem za odpověď. Srdečně vás zdraví Gabriela Madžirovová

 7. Na lamparnasos cz v odd. „NEKALÉ PRAKTIKY“- PODVODY mám zveřejněnou dokumentaci o průběhu podvodu. Rovněž jsem zaplatila 3.400.- Kč za reklamu pro nadaci „Light – House.
  Navrhuji podat společnou žalobu, protože suma 3 400.- Krč je pouze přestupek.

  Prosím o odpověď na uvedenou web. stránku nebo na email“
  mgmrc@centrum.cz
  děkuji Gabriela Madžirovová

 8. Dobrý den všem, ohledně Czech Media Forum 2013 mě právě doporučeným dopisem vyzvala Policie ČR k vysvětlení. Velmi ráda budu Policii ČR nápomocna. Jsem ráda, že někdo jiný měl čas a energii a nahlásil to. Já se jen povezu, ale „neznámému“ patří díky!
  Taky patřím mezi chytráčky, co naletěli…

  1. Dobrý den,
   díky za info, snad Policie něco zjistí, tento případ budiž každopádně varováním a poučením všem lidem, před podobnými šejdíři…

Komentáře nejsou povoleny.